Numer telefonu: +48 76 854 79 58 E-mail: formsoft@formsoft.pl

Nowe spojrzenie na małą księgowość KPiR

Programy do obsługi małej księgowości są sporym uproszczeniem dla firm i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Teraz ich prowadzenie jest jeszcze prostsze. W sprzedaży dostępne są programy KPiR dla biur rachunkowych i firm pozwalające na automatyzację całego procesu. Dzięki nim można nie tylko wystawiać faktury i rejestrować koszty. Można również obserwować, jak kolejne kolumny książki podatkowej wypełniają się same. Sprawia to, że firmowa księgowość jest jeszcze łatwiejsza.

Program mała księgowość w komputerze
Czas, w którym księga podatkowa musiała być prowadzona ręcznie, jest już tylko wspomnieniem. Dziś można w tym celu wykorzystywać program dla biur rachunkowych i firm, a jeśli posiada on odpowiednią opcją, książki podatkowej nie trzeba nawet drukować. Dzięki temu oszczędza się czas i chroni środowisko, a ponieważ korzysta się z programu intuicyjnego, wyposażonego w szereg dodatkowych funkcji, nie trzeba obawiać się także błędów wynikających z niedostatecznej wiedzy z zakresu księgowości.

nowe generacje programów księgowych
zwana też podatkową księgą przychodów i rozchodów
zwana też książką podatkową przychodów i rozchodów

Czy księgę podatkową należy drukować?

Program komputerowy pozwalający na prowadzenie ksiąg podatkowych cieszy się dużą popularnością. Korzystają z niego firmy jest jednak także ciekawym programem dla biur rachunkowych. Warto pamiętać, że od 2016 roku książka podatkowa prowadzona elektronicznie nie musi być już drukowana, o ile program posiada odpowiednią funkcję. To ważna wiadomość dla firm i ważny argument przemawiający za tym, aby zdecydować się na takie rozwiązanie.

programy księgowe w biznesie

Najważniejsze zalety programu do tworzenia książki podatkowej:

Prowadzenie książki podatkowej stanowi spore wyzwanie nie tylko dla firm, ale również dla biur rachunkowych, które pośredniczą w realizacji tego zadania. Na szczęście, nie mamy do czynienia z problemem, któremu nie da się sprostać. Program dla firm pozwala na swobodne dodawanie kosztów oraz wystawianie faktur przychodowych. Nie zmusza też do aktualizowania na bieżąco książki podatkowej, bo ta generuje się automatycznie nawet, jeśli sami nie znamy zasad jej tworzenia.

Program księgowy przy prowadzeniu książki podatkowej

Praca z książką podatkową może odbywać się na wiele sposobów. Najwygodniejszym wydaje się jednak korzystanie z KPiR program komputerowy. Taki program dla firm pozwala na automatyzacje wielu procesów, chroni też przed błędami, jakie mogą pojawić się, gdy wykorzystuje się klasyczne arkusze kalkulacyjne. Z programu korzystają nie tylko firmy różnej wielkości. To także cenne wsparcie dla biur rachunkowych, dla których książka podatkowa jest często podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas współpracy z klientami.

Komu powierzyć prowadzenie małej księgowości?

Choć prowadzenie książki podatkowej dla małej księgowości może być zadaniem księgowego pracującego dla firmy, znacznie częściej powierza się je biurom rachunkowym. Ich pracownicy dysponują odpowiednią wiedzą, mogą też korzystać z rozwiązań takich, jak programy komputerowe PKPiR upraszczające kolejne czynności. Programy dla biur rachunkowych są przygotowane do obsługiwania w tym samym czasie nawet kilku ksiąg podatkowych, a intuicyjność ich obsługi zapobiega ewentualnym błędom.
Forma książki podatkowej
Mówiąc o formie małej księgowości dla biur rachunkowych i firm zwraca się uwagę na to, że mamy do czynienia ze sporymi zmianami w tym zakresie, jakie dokonały się w ostatnim czasie. Jeszcze kilkanaście lat temu przynajmniej niektóre przedsiębiorstwa posługiwały się książką podatkową w formie papierowej. Dziś takie rozwiązanie jest uważane za mało praktyczne małe księgowości mają więc postać programów komputerowych.

Czym jest księga podatkowa?

Księga podatkowa nazywana też księgą przychodów i rozchodów dla firm to ewidencja księgowa niezbędna, gdy pojawia się konieczność rejestrowania operacji gospodarczych. To właśnie w niej zapisuje się przychody każdego rodzaju oraz zakupy i związane z nimi koszty uboczne. W książce podatkowej umieszcza się również wydatki, a od roku 2016 również koszty prac badawczo-rozwojowych.