Do prowadzenia KPiR są zobligowane małe i średnie firmy, osoby fizyczne, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Książka przychodów i rozchodów dla firm obowiązuje również spółki partnerskie, jawne i cywilne. Chodzi tutaj jednak wyłącznie o spółki, których dochód w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył kwoty określonej kwoty wyrażanej w milionach euro. Przekroczenie tego pułapu oznacza prawną konieczność przejścia danej firmy na księgowość pełną.
Podatkowa książka przychodów i rozchodów dla firm prowadzonych w formie jednoosobowej działalności gospodarczej i spółek cywilnych, jawnych oraz partnerskich to najczęściej zlecane usługi do biur rachunkowych. KPiR powinny jednak prowadzić także osoby prowadzące działalność gospodarczą w formie zleceń i umów agencyjnych. Obowiązuje ona ponadto duchownych nie rozliczających się ryczałtowo oraz osoby działające w sektorze produkcji rolnej.
Książka przychodów i rozchodów to narzędzie księgowe, które pozwala na bieżąco ewidencjonować operacje gospodarcze. Jest ona przypisana do uproszczonej formy podatkowej dla firm (system księgowości pojedynczej). Książkę przychodów i rozchodów musi założyć sam podatnik, aby możliwe było ustalenie należnej podstawy opodatkowania. Najczęściej jej prowadzeniem, na zlecenie przedsiębiorcy, zajmuje się biuro rachunkowe
Jak prowadzić książkę przychodów i rozchodów?
W Polsce książkę przychodów i rozchodów dla firm można prowadzić zarówno w wersji
tradycyjnej
(papierowej), jak i elektronicznie. Obecnie najczęściej stosowany jest specjalny program dla
biur
rachunkowych, który pozwala na wygodne księgowanie. Ułatwia on szybkie i sprawne wyliczenia
oraz
eliminuje prawdopodobieństwo pomyłek, które bardzo często zdarzały się w wersjach
papierowych,
kiedy
podatki były wyliczane bez wykorzystania profesjonalnego oprogramowania.
Bez względu na to, czy prowadzisz małą firmę na zasadach ryczałtu, czy korzystasz z KPiR, program SKP® stanowi klucz do efektywnego zarządzania finansami Twojej firmy. To wszechstronne oprogramowanie dla firm, zaprojektowane zarówno dla doświadczonych księgowych, jak i dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z finansami i podatkami. Program SKP® do prowadzenia firmy to idealne rozwiązanie dla szerokiego spektrum działalności – od mikroprzedsiębiorstw po średnie firmy. Dzięki kompleksowej obsłudze – od ewidencji przychodów i kosztów, przez zarządzanie podatkami, po kadry, płace i ZUS – w połączeniu z łatwym w obsłudze modułem fakturowania z JPK_FA, program zapewnia pełną kontrolę nad finansami firmy. Program SKP® Firma gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa danych, oferując regularne aktualizacje i nieograniczoną pomoc techniczną. Nasz zespół ekspertów jest dostępny, aby udzielić wsparcia przez telefon, e-mail lub chat na żywo, zapewniając skuteczną pomoc zdalną w każdej sytuacji. Wybierając SKP® inwestujesz w najlepsze oprogramowanie dla firm.
Głównym zadaniem podatkowej książki przychodów i rozchodów dla firm jest przedstawienie wpływów i wydatków przedsiębiorstwa (patrz: https://www.ksiega-podatkowa.pl/dla-firm/ksiazka-przychodow-rozchodow). Na ich podstawie wyliczany jest należny podatek dochodowy. Podstawową funkcją KPiR jest systematyzowanie danych potrzebnych do miesięcznych rozliczeń przedsiębiorstwa z urzędem skarbowym. Dodatkowo książka przychodów i rozchodów pomaga podatnikowi na bieżąco oceniać przepływ finansów w firmie i opłacalność działalności.
Jakie informacje powinny znaleźć się w książce przychodów i rozchodów?
Podatkowa książka przychodów i rozchodów dla firm powinna być prowadzona w oparciu o regulacje rozporządzenia Ministra Finansów. Program dla firm i biur rachunkowych pozwala księgować wszystkie wydatki i wpływy. Księguje się tutaj m.in. faktury za zakup surowców, świadczone usługi, paliwo czy materiały potrzebne do bieżącej działalności.
Książka przychodów i rozchodów – terminy.
Zgodnie z przepisami zapisów w KPiR dla firm należy dokonywać na bieżąco, czyli przed rozpoczęciem kolejnego dnia działalności. Zasada ta odnosiła się do papierowych ksiąg, które wymagały dużej skrupulatności. Twoja książka przychodów i rozchodów jest prowadzona przez biuro rachunkowe? Zapisy mogą zostać wykonane do 20. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.
Prowadzenie książki przychodów i rozchodów wymaga nie tylko skrupulatności, ale także znajomości zawiłych przepisów podatkowych. W Polsce zapisy w kodeksach i rozporządzeniach bardzo często się zmieniają, dlatego program dla biur rachunkowych powinien być na bieżąco aktualizowany. Usługodawcy muszą korzystać z najnowszych wersji, które corocznie są dostosowane do zmian prawnych, aby wyliczenia podatku dla urzędu skarbowego nie zawierały błędów.
Obecnie coraz mniej przedsiębiorców decyduje się na papierową książkę przychodów i rozchodów. Program dla firm i biur rachunkowych, przygotowany z myślą o automatycznym księgowaniu, znacznie podnosi precyzję wyliczeń oraz usprawnia pracę. Niezbędna jest pisemna instrukcja obsługi programu, zapisywanie danych na nośnikach magnetycznych oraz drukowanie i układanie zapisów w porządku chronologicznym (należy przestrzegać wzoru obowiązującego dla książki przychodów i rozchodów).